A múlt héten szombaton Miskolctapolca és a Barlangfürdő történetét ismerhettétek meg. A sajnálatos tűzeset, ami a közelmúltban történt az egész országot megdöbbentette. A Barlangfürdő tetőszerkezete leégett, ezért bizonytalan ideig nem lehet használni a fürdőt. De nézzük, hogy milyen turisztikai lehetőségek vannak a városrészben! Nem is hinnénk, hogy mennyi lehetőség, mennyi látnivaló van a turisták által kedvelt üdülőövezetben. És akkor még a Nagy-Miskolcon lévő számtalan lehetőségről nem is beszéltünk.
Reméljük, hogy minél hamarabb ebben az állapotban láthatjuk a Barlangfürdőt. Fotó: thermalhungary.net
Az Ellipsum Élmény és Strandfürdő
Ha nincs Barlangfürdő, akkor irány az Ellipsum! Egész évben várja a látogatókat a fürdő.
,,A négy évszakos szolgáltatásokat nyújtó élményfürdőben 3 - korosztályonként tematikus - fürdőcsarnok, 6 beltéri-, valamint 2 kültéri medence, 3 óriáscsúszda és számtalan további vízi attrakció szolgálja az élménydús fürdőzés minden egyes percét. A futurisztikus, elegáns belső terekkel rendelkező modern létesítmény, mely telt ház esetén 750 vendéget fogad egyszerre, a hallássérült vendégekkel való kommunikációt segítő eszközökkel is felszerelt. A vízfelület összességében több mint 1100 négyzetméter."
(ellipsumfurdo.hu)
Az élményfürdő belső tere. Fotó: ellipsumfurdo.hu
Avalon Park
Az Iglói úton található, a városrész külső területén. Különleges, prémium élményben lehet része annak, aki ellátogat a parkba. Szálláshelyek, gokartpálya, játszóház és étterem, vagyis a látogatók teljes körű kiszolgálása a cél. A parkot kisvonattal is meg lehet közelíteni, amely a tapolcai nagy parkolóból indul.
Csodálatos az Avalon Park. Fotó: booking.com
Miskolctapolcai Bobpálya
A csónakázó-tó mellett található a bobpálya is, amely egész évben várja a látogatókat.
,,A Barlangfürdő és a csónakázó-tó szomszédságában, a hegyoldalon kialakított 800 méter hosszú rozsdamente acélból készült bobpályán télen-nyáron, 600 méteren keresztül lefelé száguldozhatsz a fák között! A járművek maximum óránként 42 kilométeres sebességet érhetnek el, a további gyorsulást az automatikus fékrendszer gátolja. A pálya végén automata fotórendszer örökíti meg a siklás pillanatát. A kiválasztott felvételt a célállomáson meg is vásárolhatod!"
(hellomiskolc.hu)
Fotó: a Miskolctapolcai Bobpálya Facebook oldala
Miskolctapolcai őspark
A tavalyi év folyamán fejeződött be az őspark és a sétány felújítása, amely csaknem 960 millió forintba került. Megújult a park, a sétaútvonalak, a közművek, a közvilágítás és mintegy 30 000 növényt ültettek el a környéken. Miniatűr broz- és játékszobrokra is jutott a felújítás során elköltött pénzből.
,,Több helyre ismeretterjesztő táblák és interaktív játékelemek is kikerültek, így ismerkedhetünk meg a park élővilágával. (...)
A szoborkereső játék nagy valószínűséggel az idősebb korosztályokat is be fogja szippantani, ráadásul az ötletes kis alkotások mindegyike kötődik Miskolchoz, vagy a környék természeti értékeihez, így többek közt megtaláljuk Mancsot a híres mentőkutyát, a játszadozó Füles Borkát és Forgó Dorkát, a Miskolci Állatkert két kedvelt medvéjét, de elrejtettek pisztrángot, foltos szalamandrát és ölelkező hattyúpárt, no meg egy kisvonatot is."
(turistamagazin.hu)
Informácós tablákkal is találkozhatunk az ősparkban. Fotó: Juhász Ákos, Minap
Miskolci Jézus Szent Szíve Sziklakápolna
1935-ben szentelték fel. Egy ferences rendi szerzetes, Szabó Pius volt a kápolna megálmodója. A tufába vájt barlangot Menner László tervei alapján alakították át.
,,A szobrokat, melyeket a templomban találhatunk, Máriahegyi János, Budapestről származó mesterszobrász alkotta meg és a templomnak juttatta ellenszolgáltatás nélkül. A szentképeket Meilinger Jenő neves festő örökítette meg az utókor számára. A csillagmintájú boltíveket Kun József, a szobrászművészet mestere készítette el kitűnő minőségben. A kereszt, mely műkőből áll a fal felső részén, ugyancsak az ő személyes munkáját dicséri. A szemre is tetszetős kaput Süveges Árpád állította elő, aki a lakatos munkák területén vívott ki magának ismert nevet. A harangokat Szlezák László mester öntötte."
(miskolctapolca.info/sziklakapolna)
Fotó: hellomiskolc.hu
A bencés apátság
2012-ben, a Barlangfürdő bővítésekor találták meg egy bencés apátság alapjait. Valószínűsíthető, hogy a városunkat alapító Miskóc sírját - vagy közeli leszármazottját - is megtalálták a kutatók. A Herman Ottó Múzeum szakemberei végeztek ásatást a területen, ekkor bukkantak rá, az egykori apátság maradványaira. A régészek már évtizedek óta keresték a romokat, a kutatást végül siker koronázta.
Fotó: szallas.hu
Csónakázó-tó
Miskolctapolcán lehet csónakot és vizibiciklit is bérelni a városrész közepén található kis tavacskánál. Különleges élmény a vadkacsákkal együtt a vízen ringatózni, miközben a tóban úszkáló színes halakat is figyelhetjük. A kacsákat és a halakat etetni is lehet a tó körül elhelyezett automatákban található ételekkel.
Fotó: szallas.hu
Miskolci Kalandtúrapark
A csónakázó tó mellett található a kalandtúrapark.
,,A kalandpark egy kék (könnyebb), egy piros (nehezebb) és 2007. július végétől egy fekete (extrém) pályarendszerre tagolódik. A kék pálya 3-11 m-es, míg a piros és a fekete pálya 4-11 m-es magasság között mozog. A pályák különböző hidakból (vietnami, rönkhíd, lengőhíd, amasonasi híd stb.) épülnek fel, amelyek nehézségi szintje a pályák színének megfelelően változik."
(kalandturapark.hu)
Fotó: szallas.hu
A Leányvár és a Miskolctapolcai vár
A Leányvár Tapolcától mintegy 3,5 kilométerre található.
,,A földhalomvár a Bükk-vidék központi hegyeinek déli lejtőjén Miskolctapolca és Kisgyőr között található, története az őskorba nyúlik vissza. Az előkerült edénytöredékek az újkőkorból, a bronzkor végéről, a vaskor elejéről és a középkorból származnak, építésének kora ezekből nem állapítható meg, feltevések szerint a vár szakrális építmény."
A Miskolctapolcai vár a Várhegyen, a Barlangfürdő fölött található.
,,A miskolctapolcai vár mára elpusztult, elmosódott határvonalú földhalomvár a Bükk-vidék központi hegyeinek déli lejtőjén. Miskolctapolca szélén. A vár nem maradt fent, csupán a Miskolctapolca nyugati szélén fekvő, erdő borította, 225 méter magas Várhegy őrzi emlékét. Tetejére a sárga háromszög jelzésű turistaút vezet. Az 1890-es évektől 1950-ig a várhegy északnyugati oldalán mészkő-bányászatot folytattak, 2002 óta áll helyi védelem alatt. Itt található a Viktória-barlang, illetve a Fecske-lyuk is."
Kemény Dénes Városi Sportuszoda
Bebiúszással, babaúszással, fitnesszel, szaunával és úszásoktatással várja vendégeit az uszoda - a hét minden napján.
A Junó szálló
Romos állapotban lévő egykori szálloda a településrész központjában. Az egykori Juno szálloda Miskolc ikonikus épülete volt, országos hírű, a belföldi és a kelet-európai turisták kedvelt üdülőhelye, utazási célpontja. Manapság a történelem ítéletét várja elhagyatva, lerobbanva. Annyiszor felröppent már a híre gazdag új tulajdonosnak, gazdag külföldi befektetőnek, de eddig nem lett belőle valóság.
Fotó: borsod24.hu
Akropolisz Szabadtéri Színpad
,,A miskolctapolcai „AKROPOLISZ” nem egyszerűen csak „élmény a szabad ég alatt”, hanem egy komplex művelődést, tanulást, szórakozást, kulturális kikapcsolódást segítő színtere a Miskolci Egyházmegyének.
(...)
Két évszázada is elmúlt már, hogy Mária Terézia 1776-ban a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegyének adományozta a Tapolcai Apátságot. Két évtizede, 1997-ben a görögkatolikusok visszakapták a korábban püspöki nyaralóként és papi otthonként is számon tartott épületet. Ekkor alapította meg a Miskolci Görög Katolikus Apostoli Exarchátus a Görögkatolikus Egyetemi és Főiskolai Kollégiumot. 2015-ben újragondoltuk a kultúra terjesztésének fontosságát, elsősorban az egyházi kulturális értékek megőrzése, másodsorban a magyar kultúra ápolása és továbbadása céljából. Ezért ebben az évben újra elindítottuk az Akropolisz Szabadtéri Színházat, ami nem csak a ’80-as évek népszerű nyári színházát élesztette újra, de magas színvonalon akarja a nívós szórakozásra felhívni görögkatolikusok és más vallásúak, hívők és nem hívők figyelmét egyaránt. E célból áldoznak a Miskolci Egyházmegye és a Diákotthon munkatársai és diákjai sok időt a szervező munkára. A korszerű tárgyi feltételek meglétére törekedve évről évre újabb kisebb-nagyobb beruházásokat hajtunk végre vendégeink, látogatóink, a Miskolcon nyaralók minél magasabb színvonalú kiszolgálása érdekében."
(akropolisz.hu/rólunk)
Fotó: akropolisz.hu
A Békás-tó
A kis tó vize egész évben kellemesen meleg, éppen télen sem fagy be a vize.
,,A parkban elhelyezkedő Békás-tó egy volt kráterben helyezkedik el, amelyben megközelítőleg ötven hőforrás található. A leghidegebb 36 °C-os, míg a legmelegebb 47 °C-os hőmérsékletű. A tóból folyamatosan gázok törnek fel a felszínre."
Fotó: MIDMAR / Tóth-Bodnár Krisztina
A Miskolctapolcai büfésor, a bringóhintó kölcsönző, az elektromos kisautó kölcsönző, és a játszótér
Az népszerű nyaralóhelyen lehetőség van bringóhintó bérlésére is, illetve a legkisebbeknek elektromos kisautót is kölcsönözhetünk. Mindezt a büfésor két végén található kölcsönzőknél tehetjük meg. A népszerű tapolcai büfésoron tucatnyi vendéglátóhely áll a látogatók rendelkezésére. A csónakázó tó mellett található játszóteret pedig nemrég újították fel, így a legkisebbek is találnak szórakozást Tapolcán.
Források:
ellipsum.hu
hellomiskolc.hu
kalandturapark.hu
miskolctapolca.info/sziklakapolna
akropolisz.hu/rolunk
turistamagazin.hu
miskolciszemelvenyek@blog.hu - A Juno szálló tragédiája