Görömbölytapolca 1950-ben került városunkhoz, bár előtte Szentpáli István polgármester idejében egy részét már megszerezte Miskolc, ivóvízkészletének biztosítása érdekében. A település már az őskorban is lakott volt, később pedig a városrészben talált földvár és a Leányvár a bizonyíték a folyamatos lakottságára. A Miskóc nemzetség ősi tulajdona, a Barlangfürdő előtt megtalált 11. századi kis templomban volt a temetkezési helye a családnak több száz éven keresztül. A török uralom alatt elnéptelenedett, majd 18. századtól kezdődően ismét megtalálták értékeit. 1934-ben nyilvánították üdülőhellyé és ekkor indult gyors fejlődésnek. Az egész világon egyedülálló a melegvizű karsztforrása. A szocializmusban is kedvelt üdülőhely volt, a rendszerváltás után azonban kissé lelassult fejlődése. Ennek ékes példája sajnos az egykori virágzó szálloda, a mindenki által kedvelt Juno vesszőfutása.
Fotó: urbexhungary.blog.hu
Az egykori Juno szálloda Miskolc ikonikus épülete volt, országos hírű, a belföldi és a kelet-európai turisták kedvelt üdülőhelye, utazási célpontja. Manapság a történelem ítéletét várja elhagyatva, lerobbanva. Annyiszor felröppent már a híre gazdag új tulajdonosnak, gazdag külföldi befektetőnek, de eddig nem lett belőle valóság.
Fotó: urbexhungary.blog.hu, Jaszy Photo.
1974-ben nyitott meg a három csillagos új szálló, melyet Pleisz Antal tervei alapján építettek. A 14 emeletes létesítmény szintenként 10 kétágyas és 2 háromágyas, összesen 108 szobával rendelkezett. 200-250 férőhellyel a szocialista építészet büszkesége volt, több "testvére" található - közöttük sokuknak jobb sors jutott - szerte az országban. Kaszinót, diszkót, drinkbárat, konyhaüzemet, sztriptízbárt, illetve egy import cikkeket árusító boltot (csodabolt volt a nyolcvanas években, Fanta, adidas, nyugati csoki, lego) is találhattunk az egykori épületben. A közelben a sportolási lehetőség is adott volt, teniszpályakat lehetett bérelni a szomszédságában.
Fotó: urbexhungary.blog.hu, Jaszy Photo.
A rendszerváltás után a Hungarhotels tulajdonába került, 1993-ig ők voltak az üzemeltetői. 1993-97-ig Juno Trade, 1997-ben Juno Active, majd Juno Viking, 1999-ben Juno Dália, végül 1999 októberétől Juno Sun Hotel néven üzemelt. Ekkor már a kor igényeinek megfelelően szauna és szolárium is található volt a szállodán belül. Ideális helyszín volt céges rendezvények számára, tanácskozások, baráti összejövetelek tartására.
1978, a Miskolc a múltban Facebook csoport képe
2015, az urbexhungary.blog.hu képe, Jaszy Photo
A szálloda paraméterei:
- 9200 négyzetméter belső terület
- 8100 négyzetméter parkosított földterület
- 108 szoba, ami 200 szobává alakítható
- 800 négyzetméter konferencia terem
- 2000 négyzetméter étterem
- 500 négyzetméter társalgó
- 350 négyzetméter presszó
- 350 négyzetméter különterem
- 350 négyzetméter mélygarázs
- 2000 négyzetméter egyéb helységek, mely(ek) akár medencévé is alakíthatóak
1978, a Miskolc a múltban Facebook csoport képe
2001-ben végleg bezárták, azóta nem működik, illetve működik egy telefonos cégnek az adotórnya a tetején. A közelmúltban több internetes fórumon is hirdették az épületet. Egy 2016-os cikkben a tulajdonos reménykedve nyilatkozott, hogy a várva várt befektető már a kapuban toporog, sőt, már nagyon közel állnak a megegyezéshez. A dologból nem lett semmi, azóta is várja a csodát a jobb sorsra érdemes épület.
1968, a Juno alapjai. Szojka Ágnes cikkgyűjteménye
A felújítás állítólag óvatos becslések szerint is körülbelül 6 milliárd forintba kerülne, ami érthetően sok befektetőt elriaszt. A közelében nemrégiben építettek egy nagyobb szállodát, gondolom nem véletlenül. Azt mondják a szigetelése rendkívül rossz az épületnek, nyáron túl meleg, télen túl hideg, ezért nagyon hiányzott mindvégig a légkondicionáló rendszer belőle. A jelenlegi tulajdonos úgy hirdeti, hogy termálvizes szállodává alakítható a felújítás során.
Az Urbex Hungary csapata 2015-ben járt az épületben
Összegezve, adott egy patinás épület városunk üdülőövezetében, amely nem kell senkinek, mert a megvásárlás - 780 millió forintért hirdetik manapság - és a rendbehozatal iszonyatos összegeket emésztene fel. Nem lehet biztosan tudni lenne-e annyi vendég - bár nem csak szálloda-funkcióban lehet gondolkodni -, amennyi régen volt. Ha a strand második üteme elindul, - a termálvizet már megtalálták a föld alatt - újból felkeltheti potenciális befektetők érdeklődését az ingatlan.
Tapolca a Barlangfürdő, az Avalon Park és a szabadtéri strand után talán visszakapja az egyik elveszett idegenforgalmi ékkövét egyszer. A keszthelyi nagytestvér például remekül működik építése óta, bár kétségtelen, hogy a Balaton-part vonzóbb turistaközpont, főleg a rendszerváltás utáni Miskolctapolcával szemben.
A Juno környéke régen és ma, a Miskolc a múltban Facebook csoport képe
Én, ha az egykori szálloda környékén járok, mindig szomorúan tekintek fel az objektumra, - akárcsak az egykori Korona szállóra a Belvárosban - pedig fénykorában nem is láttam az épületet. Még a strandolókra is bánatosan, mégis méltóságteljesen, de megkopott tekintellyel tekint a Juno felirat, az egykoron a város büszkeségének tekintett, vendégek tízezreit kiszolgáló "monstrum" tetejéről.
Források:
miskolcadhatott.blog.hu - Elhagyatva Miskolcon: A Juno szálló egykor és most - videóval
minap.hu - Az elhagyatott Juno szállóban barangolunk, Van 780 milliója? Vegye meg! Most jó fogás a Juno.
boon.hu - Videó: Mi lett veled Hotel Juno?
Urbex Hungary képei, írása
egykor.hu - Miskolctapolca - Hotel Juno
Dobrossy István: Miskolc írásban és képekben 7. - Tapolca
nlcafe.hu - Videón a miskolci kísértethotel
szantograf.hu - Juno Hotel - a lengyel bányászok üdülője - az orosz turisták célpontja - itt legyeskedett Fenyő János médiacézár
epiteszforum.hu - Miskolctapolca turisztikai fejlesztése
ingatlan.com - Hotel Juno hirdetése
napielet.hu - Tapolcza blues IV.
Jaszy Photo
A Miskolc a múltban csoport képei