Az elfeledett csatár
2025. július 19. írta: Reiman Zoltán

Az elfeledett csatár

Fazekas Zoltánnak a DVTK egykori kitűnő támadójának élete tele van rejtélyekkel. Nagyon nehéz volt információt szerezni róla. A Fazék becenévre hallgató labdarúgó jövőre lenne 100 éves.

 

img_20181010_090221_2.jpg

Fotó: Észak-Magyarország

 

A legeredményesebb diósgyőri csatárok egyike volt Fazekas Zoltán (1916-1983), az életéről mégis keveset tudunk. Megpróbáltam minél több információt összeszedni, hogy méltóképpen emlékezzünk meg az egykori gólerős játékos pályafutásáról.

Fazekas Kassán született 1916-ban. 1929-től a Kassai AC játékosa volt, majd 1936-ban a Viktória Pilsen csapatához igazolt. 1937-ben került vissza Kassára, 1939-ben a csapatával a Ferencváros vendégeként Budapesten túrázott. A zöld-fehérek elleni mérkőzésük előtt a Fradi tartalék a DiMÁVAG-ot fogadta. Ekkor látták először játszani a vasgyári vezetők, majd a találkozó után Bohus Lajos Diósgyőrbe csábította Fazekast.

,,Nem volt könnyű dolgom, nagy volt a „konkurrencia”, sok pesti labdarúgó játszott akkor a DIMAVAG-ban. Jól fegyelmezett, munkáját és játékostársát szerető csapat alakult ki Diósgyőrött."

(Észak-Magyarország - 1967. április 23.)

A kiváló csatár végül 1939 márciusában került Diósgyőrbe, és az 1938/39-es másodosztályú (NB/B Keleti osztály) bajnokság tavaszi szezonjának nyitányán, a Váci Reménység ellen mutatkozott be az új csapatában (4-1). Az első gólját a Váci SE ellen 4-0 arányban megnyert mérkőzésen szerezte piros-fehérben. A idény végén a harmadik helyen ért célba a DiMÁVAG.

A következő bajnokság végeztével a Diósgyőr feljutást ünnepelhetett - mégpedig az első feljutást és ennek aktív részese volt Fazekas is. 18 góljával házi gólkirály lett, a csapat pedig a második helyen végzett az NB/B Felvidéki csoportjában. Kiemelkedően játszott az Ungvári AC és a Salgótarjáni SE elleni hazai mérkőzésen, mindkét gárda kapuját három góllal terhelte meg. A Diósgyőr végül az elsőosztályban indulhatott a feloszlatott Hungária helyén, az NB/B csoportjainak legjobb második helyezettje jogán.

A DiMÁVAG 1940. augusztus 25-én mutatkozott be az NB I.-ben, egy Csepel elleni mérkőzésen (3-4). Az első gólt ki más szerezte volna mint Fazekas Zoltán.

,,A DiMAVAG a következő percben szépít. Dudás buktatja Füzért. A szabadrúgást Füzi lövi. Fazekas kapja a labdát és Korányi kísérete mellett közelről a gólba vágja."

(Nemzeti Sport - 1940. augusztus 26.)

 

img_20181010_090305_2.jpg

 

A csapat ebben az összeállításban lépett pályára: Lukács - Solt II, Felföld, Bohus - Turán, Barta - Füzér, Berecz, Fazekas, Barna, Magyar.

A következő találkozón idegenben javított a Diósgyőr, hiszen a BSZKRT együttesét verték 6-4 arányban. A siker alkalmával Fazekas Zoltán mesterhármast szerzett.

,,1940 nyarán bekerültünk az NB I-be. Hét mérkőzést megnyertünk egymás után, a harmadik helyen tanyáztunk, végül hatodikok lettünk. Legemlékezetesebb két mérkőzésemet a Ferencváros ellen játszottam a diósgyőri csapatban. A bajnokságban vezető Fradit az Üllői úti pályán győztük le 1:0-ra. A második félidő 39. percében sikerült a gyors Füzért kiugratnom. Elfutott a félpályánál, még a kapust is kicselezte, és úgy rúgta a hálóba a labdát. Egy másik mérkőzésünkön ugyan vereséget szenvedtünk a Ferencvárostól a Magyar Kupa döntőjében, de számomra ez azért emlékezetes, mert mint a legjobb amatőr csapat, mi nyertük a Corinthian Kupát. Abban az időben a DIMÁVAG Fazekas, Turbéki balszárnya igen félelmetes volt. Ontottuk a gólokat."

(Észak-Magyarország - 1967. április 23.)

Ez tényleg így volt. Nagyszerű csapata volt a Vasgyárnak, nagyszerű játékosok alkották a keretet. Az első NB I.-es szezonban 13 gólt szerzett Fazekas Zoltán.

A következő idényben egy máig fennálló rekordot állított be a kiváló csatár. 20 gólt szerzett, ezt a teljesítményt a mai napig nem sikerült überelni diósgyőri játékosnak a legmagasabb bajnoki osztályban. Fazekas a Salgótarjáni BTC (4-2) és a MÁVAG (7-0) ellen triplázott, a Szegedi VSE (7-2), a Kispest (3-3), a Szolnoki MÁV (2-3) és a Szegedi AK (4-6) ellen duplázott.

Az 1942/43-as bajnokságban rossz szériában volt a diósgyőri csapat. Fazekas is sokat volt sérült, ezért csak 16 mérkőzésen lépett pályára, melyeken 10 alkalommal volt eredményes.

Ismét a régi formáját mutatta a csatár az 1943/44-es szezon során. 12 góljával a csapat házi gólkirálya lett. Utolsó diósgyőri gólját a bajnok - az első vidéki bajnok - Nagyváradi AC ellen szerezte (4-3).

,,A 15. percben születik meg az első gól. Turbékit szabálytalanul akasztják a kaputól 30 méternyire. Felföldi íveli a szabadrúgást közvetlen a felső léc alá, Vécsey, Füzér és Fazekas egyszerre ugrik fel, Vécsey csak röviden tudja kiütni, a labda a kapu előtt egy méternyire ér földet, de Fazekas abban a pillanatban a felső léc alá bevágja. 1:0 a DiMÁVAG javára."

(Nemzeti Sport - 1944. május 15.)

A következő, félbeszakadt bajnokságban ugyan négy mérkőzésen pályára lépett, de gólt nem szerzett. Fazekas a háború végén visszatért szülővárosába, ahol a későbbiekben a Csehszlovák bajnokság gólkirályi címét is megszerezte.

,,1944 őszén mentem vissza Kassára. A Kassai Jednotába. Itt újra együtt játszott a DiMÁVAG félelmetes belső hármasa Kertész, Fazekas és Klimek. Ekkor lettem gólkirály. Csapatom pedig a 4. helyen végzett."

(Észak-Magyarország - 1967. április 23.)

 

img_20181010_090438_1.jpg

 

Fazekas a Tőketerebes és a Szinna együttesében játszott utoljára, 42 évesen akasztotta szögre a cipőt. Edzőként irányította a kassai Jednotát a csehszlovák elsőosztályban (1959/60).

Fazekas Zoltán a DiMÁVAG játékosaként 99 NB I.-es mérkőzésen szerepelt, ahol 55 gólt szerzett. A másodosztályban 38 mérkőzésen 19 gólt ért el. Magyar Kupa (MK) ezüstérmes (1941/42) volt piros-fehér színekben.

A válogatottban nem játszott, pedig az egyik nyilatkozata szerint nagyon közel állt hozzá:

,,Válogatott, sajnos nem lettem, mert amikor sor kerülhetett volna rá, megsérültem. A németek ellen kerültem volna a válogatottba de sajnos, csak azzal az együttérzéssel kellett megelégednem, amit kórházi látogatása alkalmával Bodola, Sárosi dr és Zengellér kifejezett."

(Észak-Magyarország - 1967. április 23.)

 „Fazék" nem rúg többet labdába...

Fazekas Zoltán sokan ismerték Kassán és Miskolcon. Neve összeforrt a futballsporttal. Gazdag életútját a diósgyőri sportbarátai, a régi DVTK és Diósgyőr sportszerető közönsége ismerte, nagyra becsülte. Jó pár évvel ezelőtt a miskolci focifarsang résztvevőjeként is szerepelt a kassai öregfiúk csapatában, majd később is többször eljött erre az eseményre.

Tagja volt annak az igazi futballélményt, sziporkázó szellemű, és — ami ma hiánycikk — csupaszív játékot produkáló gárdák egyikének, akiket azóta is évről évre örömmel vár, s akiknek játékában, legyen a hazai vagy vendégcsapat, szívből gyönyörködik a közönség. Kapcsolata a diósgyőri sporttal azonban ennél jóval régebbi. Fazekas Zoli (a népszerű „Fazék”) a 30-as évek vége felé került a DVTK (akkor DIMÁVAG) csapatába, mint fiatal középcsatár. Abban az időben nagyon szép évei is voltak a diósgyőri futballnak. Zolit nemcsak Diósgyőrben, de a magyar futball akkori első vonalában is számon tartották, ismerték. Az akkori jó gárdából kitűnt egyénileg is, remek technikájával, ész- és szívjátékával.

A II. világháború viharai őt is továbbsodorták. A felszabadulás után már nem jött vissza korábbi munkahelyére a diósgyőri vasgyárba, hanem szülővárosában, Kassán helyezkedett el. Ott és más szlovákiai városban is edzősködött még több évig, átadva gazdag tudását a felnövő fiatalabb generációnak. Majd két évtizedig a kassai vasútigazgatóságon dolgozott (mint energetikus), egészen nyugdíjazásáig, 1980-ig.

Bár az aktív futballal régen megszűnt a kapcsolata, érdeklődését továbbra is lekötötte a szűkébb és tágabb sportélet minden eseménye. A barátság nem ismer határokat: a személyét övező népszerűség és szeretet birtokában nagyon szép missziót töltött be Miskolc és Kassa sportbaráti kapcsolatainak kialakításában.

Alig pár hete, hogy korunk félelmetes betegsége, a szívinfarktus 66 éves korában váratlanul elszólított az életből. Kedves egyéniségét és szép múltat idéző gazdag életútját megőrizzük emlékezetünkben."

(Déli Hírlap - 1983.augusztus 29.)

 

Emlékét megőrizzük!

 

Források:

 

Észak-Magyarország - 1967. április 23.

Nemzeti Sport - 1940. augusztus 26.

Nemzeti Sport - 1944. május 15.

Déli Hírlap - 1983. augusztus 29.

A bejegyzés trackback címe:

https://miskolciszemelvenyek.blog.hu/api/trackback/id/tr7018900582

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása