Hejőcsaba története
2017. augusztus 22. írta: Reiman Zoltán

Hejőcsaba története

Ismerjük meg Hejőcsaba történetét! Vajon mi minden történt a településsel, mielőtt csatlakozott Miskolchoz? 

A Soba (Csaba) névalakból eredeztetik a település nevét, a XII. században Caba, Chaba néven említik. 1067-ben már a Miskóc nemzetség birtoka, ez így is maradt 1256-ig, amikor Panyit lemondott róla Munkucs - aki a források szerint szintén Miskóc nemzetség egyik "oldalági" tagja volt - javára. A XIV. századtól a Széchy családé, majd a király a diósgyőri koronauradalomhoz csatolja. 

 

5901358_7d2ee2bbc8c1d7ee27b9d9d90ef24626_wm.jpg

A cementgyár (fotó: MTI)

 

A középkortól már malmok álltak végig a Hejő patakon, és a pesti országút is azóta vezet keresztül a településen, ami szintén növelte a település jelentőségét.

Luxemburgi Zsigmond alatt a diósgyőri pálosok kaptak malmot a Hejőn, és birtokot Csabán. 

A XIV. században már állt a római katolikus templom. A pápai tizedlajstromok is említést tesznek róla ekkor - Chaba néven. Érdekes a templom története. A reformátusok 1577-ben elbirtokolták, majd magára hagyták a majdnem teljesen elnéptelenedett község egyházi intézményét, újat építettek maguknak helyette. 

Csak a XVIII. században, az ellenreformáció idejében - 1762 - építenek újra katolikus templomot a községben.

 

177_1.jpg

A Bárczay kastély (fotó: kastélyok.com)

 

A törökök sokszor feldúlták, sok borsodi faluval egyetemben Csaba is majdnem teljesen elnéptelenedett a XVII. század végére, a XVIII. század elejére. A törökök hatalmas pusztítást végeztek az uralmuk alatt lévő - vagy a peremvidékhez tartozó - területeken. Sokhelyütt pótolni kellett a lakosságot - vagy ahol nem pótolták, ott a település megszűnt létezni - nagyrészt idegen ajkú szláv, más vallású telepesekkel. Itt ez nem történt meg, a település magától állt talpra. 

Az etnikai viszonyok felborításával, a magyar lakosság kiszipolyozásával, sanyargatásával a magukat humánusnak mondó - és máig ezt hangoztató -, közben igazi megszállóként viselkedő törökök, "elindították" nemzetünket a trianoni összeomlása felé. 

 

miskolc_hejocsaba_1930_01.jpg

Hejőcsaba emblematikus épülete, az egykori gyógyszertár, ma lerobbant állapotban van. Ez a korabeli kép visszaadja egykori szépségét. Szintén a Bárczay család építtette. Fotó: koh7.hu.

 

 

Ebben az időben a Szapolyai család, a mindszenti egyház és a Gimesi Forgách család a főbb birtokosai a településnek és ekkor lép be Csaba történetébe a Bárczay család is.

A XVII. századtól gazdag szőlőbirtokokkal rendelkezett a település, akárcsak az őt körülvevő városok. A szőlőtermesztés azonban nem a XVII. századig, hanem sokkal régebbre nyúlik vissza Hejőcsabán.

1890-ben nyitja meg Csaba történetét száz évre meghatározó cementgyárát Weiskopf Adolf. 

1910-ben a még önálló települést villamosközlekedés kötötte össze Miskolccal, a viszonylat egészen 1960-ig közlekedett. 

A huszadik század elejétől már négy iskola működött Hejőcsabán. 

1945-ben Mindszent után, amely már korábban csatlakozott, Diósgyőr, Tapolca és Hejőcsaba is Nagy-Miskolc része lett. 

 

42206-5.jpg

A Bárczay emlékszoba avatója (fotó: royalmagazin.hu)

 

1873-ig Csaba, illetve Hő(heő)-Csaba. 1904-től pedig már a ma használatos Hejőcsaba (Martintelepet 1934-ben csatolták városunkhoz, addig Csaba része volt) nevet használja a városrész. 

2007-ben lett felújítva a híres Bárczay kastély, jelenleg a Gárdonyi Géza művelődési ház működik benne. A művelődési házban egy Bárczay emlékszoba is található. 

Az utóbbi két évben felmerült a cementgyár újraindítása - miután a jogos tulajdonosa húsz év után jogerősen is pert nyert -, de a hejőcsabai lakosok és környezetvédők hevesen ellenzik ezt.

 

 

Források:

 

Wikipedia - Hejőcsaba szócikk

Miskolc - Segédkönyv a város megismeréséhez általános és középiskolák részére - Hejőcsaba

miskolcadhatott.blog.hu 

royalmagazin.hu

gardonyimuvhaz.hu

miskolc.hu - Hejőcsaba

nagyvofely.hu

index.hu

koh7.hu

boon.hu 

kastelyok.com 

A bejegyzés trackback címe:

https://miskolciszemelvenyek.blog.hu/api/trackback/id/tr7512754702

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

zalcsi6 2017.08.23. 09:01:49

"közben igazi megszállóként viselkedő törökök, az első lépést megtették nemzetünk trianoni összeomlása felé." a mondat második fele zagyvaság, nem a török uralom vezetett Trianonhoz.

Reiman Zoltán 2017.08.23. 13:10:50

@zalcsi6: Így gondolod te, én pedig úgy, hogy az első lépést ők tették meg Trianon felé. Ha elolvastad, akkor tudod, hogy meg is indokoltam miért írtam ezt.
süti beállítások módosítása