Nap mint nap elmegyünk úgy épületek mellett a főutcán, hogy nem tudjuk történetüket, még akkor sem, ha egy városunk egyik "nagyja" építtette, majd a városra hagyta örökségül.
A Széchenyi út 62-64 szám alatti épületeket 1887-1899 között dr. Rácz György (1857-1922) a városi törvényhatóság tagja, a színügyi bizottság elnöke, a pénzügyi bizottság elnöke, a református egyház főgondnoka, udvari tanácsos építette. Ősi miskolci család sarja, gazdagságát már a déd- és ükapja megalapozta. Ő már mesés vagyonnal rendelkezett - ráadásul nem elherdálta, hanem gyarapította - és vagyonának nagy részét a város és a református egyház között osztotta szét. Végrendeletében meghagyta mire használják fel az örökségét.
1902
Többek között az Avas rendezésére, az avasi templom restaurálására és egy új tűztoronyra. Az örökül hagyott főutcai ingatlanokra pedig egy emléktáblát kért a várostól.
,,A város éppítessen az Avas-tetőre egy, a nevemet viselő kilátó tornyot."
,,Szeretett szülővárosomnak, Miskolcznak hagyom a Széchenyi-u. 80. és 82. sz. ( az akkori számozás a maitól eltérő volt, a szerk.) alatti tehermentes kétemeletes házaimat."
Rácz úr agglegény volt, de voltak élő rokonai, akik rögtön meg is támadták végrendeletét. Persze, ahol az alperes a város és az egyház, a felpereseknek vajmi kevés esélye van. Így volt ez itt is, a keresetet 1927-ben elutasították.
A Deszkatemetőben van a sírboltja, gyakorlatilag saját földben nyugszik, ugyanis ő adományozta a birtokrészt a temető bővítésére. Sem a nevét viselő kilátó - legalábbis nem az ő nevével -, sem az emléktáblája a főutcán nem valósult meg.
források:
Wikipedia
Dobrossy István - Barna György: Miskolc belvárosa