Jávorkút, egy hegyvidéki üdülőövezet a Bükki Nemzeti Park területén. 685 méterrel magasodik a tengerszint fölé. Pár kilométerre található Istállós-kő, a Bükk második legmagasabb csúcsa. 1950-től Miskolc része, a fenyvesek hazája. Luc- és vörösfenyvesei mellé, 1887-ben svédfenyvest is telepítettek. Kiváló minőségű, karszt vizű forrással is rendelkezik. Nevének eredete a juhar régies elnevezéséből és a forrás szavunkból adódik össze.
Az étterem és panzió bejárata
,,A Kis-Csipkés az Északi-Bükk és a Déli-Bükk határán fekszik. Lillafüred felől érkezve előbb a Garadna-völgyön, majd a Savós-völgyön kell átkelni, hogy Jávorkútra jussunk."
Egy kis magányos híd a szerpentinen
Mielőtt Miskolchoz csatolták, Hámorhoz tartozott. A XIX. században már kedvelt vadászterület volt, gróf Bethlen István 1920-ban vadászkastélyt épített ide - talán a kastély státusz kicsit túlzó -, amit az "átkosban" a TVK alakított át gyári üdülőnek. Manapság étterem és turistaház működik benne.
Íme egy kis térkép, a könnyebb tájékozódás miatt
A jávorkúti tanösvény 2,5 kilométer hosszú. Geológiai, felszínalaktani, botanikai, zoológiai és kultúrtörténeti ismereteket nyújt. Érdemes megtekinteni.
A turistaház előtti réten bográcsozó- és pihenőhelyek találhatóak
Ami nagyon fontos, hogy térerő nincs Jávorkúton, úgyhogy az okostelefonok fabatkát sem érnek a területén. Az erdőbe bemerészkedve a térerőt keresgélők néhány helyen sikerrel járhatnak, de nagyrészt búcsúznunk kell a modern technika vívmányaitól.
A múlt században
Autóval egy szerpentines keskeny úton juthatunk fel, nagyon óvatosan vezessünk. A szerpentin mentén gyalogút is van. Amikor felértünk a jávorkúti fennsíkra, hangulatos bográcsozó- és pihenőhelyekkel találkozhatunk az út mentén és a turistaszálló előtti réten is.
Téli hangulatban
Jávorkúttól nincs messze a Bükk-fennsík, ahol kis szintkülönbséggel járó sétákat is tarthatunk a gyönyörű Bükk környezetében.
A turistaház fentről fotózva
Az ómassai autóbusz végállomástól a kijelölt túraútvonalon, az erdőn keresztül is feljuthatunk gyalog a népszerű üdülőhelyre, de a nagy szintkülönbség miatt csak az edzett turisták próbálkozzanak vele. A népszerű Szarvasűzők váltófutóverseny résztvevői is ezen a környéken vetik bele magukat a Bükk erdejeibe.
A panzió belső része
Érdekesség, hogy 2010-ben itt mérték az év legnagyobb csapadékösszegét az országban, 1555 mm-t. Azonban annál is érdekesebb, hogy 1930. június 6-án, Mayer miniszter úr bemutatta az új jávorkúti utat. Gépkocsikonvoj ment fel az üdülőhelyre, ahol megtekintették a - vadászterülethez tartozó - réten létesítendő repülőtér helyét. Vajon szállt le ezen a területen repülő valaha?
Miskolcnak ezen része megismerésére érdemes megyén innenieknek és túliaknak egyaránt. Sajnos ezekben a hónapokban tűzrakási tilalom van, - nem csak itt, hanem az egész ország területén - úgyhogy a bográcsozás és szalonnasütés örömeit egy ideig még nem élvezhetjük a Bükk területén.
Források :
wikipedia.hu
javorkut.hu
resri.hu
miskolc.hu
jakadam.hu
panoramio.hu
szallas.hu
elmenyekvolgye.hu
diosgyorert.hu
boon.hu
hellomiskolcblog.hu