A Diósgyőri Gimnázium története nagyon érdekes és nagyon különleges. A magyar királyságban alakult, három településen működött, de ma ezekből kettő a határainkon túl található. 1897-ben alapították a Magyar Királyi Reáliskolát Ungvárott. 1917-ben Miskolcra helyezték, mert a kárpátaljai városban sok volt az iskola, nem volt szükség rá, de helyet kerestek neki az országon belül.
Az iskola manapság
,,Legkegyelmesebb Úr!
Az ország északkeleti részében, Ungvár városában, amelynek 16 000 lakosa van, a régi, népes királyi katolikus főgimnázium tehermentesítése céljából 20 év előtt állami reáliskola állíttatott fel, mely 1911-től kezdve fokozatosan főreáliskolává fejlesztett ki. Nyilvánvaló lévén, hogy e kis városban négy iskola, melyhez két szakiskola is járul, nem szükséges, elhatározta, hogy a főreáliskolát megszünteti s Miskolcra való áthelyezése iránt teszek legalázatosabb előterjesztést."
Jankovich Béla levele IV. Károlynak
,,Miskolc rohamosan fejlődő élénk iparral és kereskedelemmel bíró 49 000 lakosú város, vele egybeépült a 17 000 lakosú Diósgyőr, nagyarányú állami vasgyárral. Kétségtelennek látszik, hogy e helyen a főreáliskola nagy népességű lesz s a technikai tudományok számára sok kiváló ifjút fog nevelni."
Jankovich Béla vallási és közoktatásügyi miniszter írta ezt a levelet IV. Károlynak. A válasz nyolc nap múlva érkezett, Károly engedélyezte az iskola áthelyezését, így a következő tanév már Miskolcon a Déryné utca 11. szám alatt érte a reáliskolát.
1908, még Ungváron az iskola
1922-ben felvette a Hunfalvy János (1820-1888) nevet - a magyar tudományos földrajz megalapítója, az MTA tagja -, 1934-ben pedig megkapta a gimnáziumi rangot.
A második világháború alatt Kassán működött
1939-1945 között Kassán működött, 1945-ben helyezték vissza Miskolcra, az 1950/51-es tanév pedig már a jelenlegi helyén érte Diósgyőrött. Ezt követően vette fel a Kilián György nevet - (1907-1943) eredetileg lakatosmunkás, kommunista aktivista, partizánmártír, a rendszer mártírja -, szerencsére a Földes Ferenc Gimnáziummal ellentétben 1997-ben ezt elhagyta, és a városrészére utaló Diósgyőri Gimnázium néven neveztetik manapság.
Még Miskolcon, a Déryné utcában
2006-ban teljes körű felújításra került az iskola, - ne felejtsük, ők üzemeltetik a Dorottya utcán lévő csillagvizsgálót is -, ekkor 2839 négyzetméterrel nőtt a területe.
2017-ben ünnepelte ,,centenáriumát", ,,101 éve Miskolcon" ünnepségsorozat keretében.
Hagyomány, hogy a ballagó diákok fáklyás felvonulás keretében a várig menetelnek és ott kis ünnepség keretében búcsúznak az intézménytől.
Az ötvenes években, már a jelenlegi helyén
Fontos a sport az iskola múltjában és a jelenben is komoly szerepet játszik. A DVTK - labdarúgó - sok utánpótlás korú játékosa is itt tanult, illetve a kosárlabda is prioritást élvez az intézményben. A Kamarás kupával emlékeznek az iskolában tanító legendás házaspárra, 1987 óta.
Egy "véletlenszerű" miskolci tabló részlete az iskola 100, itt töltött évéből
Források:
epiteszforum.hu
minap.hu
wikipedia
diosgyorigimnazium.hu
Dobrossy István: Miskolc írásban és képekben