Az avasi pincék és borházak között barangolva az ember elfelejti a hétköznapok gondjait. Egy-egy ponton megállva megpróbálja megidézni a több száz, több ezer, illetve több tízezer évvel ezelőtt itt élt emberek emlékét.
Ha ilyen messzire nem is, de 100-120 évet hamarosan visszalépünk a múltba és képeslapok segítségével megnézzük milyen volt fénykorában az Avas-hegy és milyen volt "fentről" Miskolc városa.
Az Avas Miskolc központi helye volt mindig a történelemben. A város szíve. Manapság az ország egyik legnagyobb lakótelepe magasodik rajta, annak előtte szőlő termett a lejtőin. Ebben az írásomban nem a lakóteleppel, hanem a történelmi, borospincékkel teli Avassal foglalkozom.
Miskolcon az Avason, a Tetemváron és a Bábonyibércen volt a legtöbb borospince, számuk a "csúcson", akár az 1800-at is elérhette. A legtöbbjük a Avason volt található, ahol ma is körülbelül 800 pincét vehetünk számba. Manapság nagyon soknak közülük nem tisztázott a tulajdonjoga, sok beomlott vagy nem megközelíthető, illetve sok rejtve is van a szemünk elől.
Városunkban soha nem volt annyi szőlő, amely ennyi pincét igényelt volna. Kereskedőváros voltunk, ahol a pincékben a borokat tárolták és érlelték. Nagyon kevesen tudják, hogy Miskolc félezer éven át a borkereskedelem központja volt, az tette naggyá. A miskolci bor is kitűnő minőségű, ízletes, a tokajival vetekedő minőségű lehetett.
A filoxéra vész ugyan a véget vetett a jelentősebb bortermelésnek, a borospincék azonban a polgári szórakozás központját jelentették a XIX. század végétől és a XX. század közepéig. Az "átkosban" sajnos nem törődtek sem a pincékkel, sem a piciny borházak jellegének megóvásával, így jelenleg nem tudjuk kihasználni az ebben rejlő hihetetlen lehetőségeket.
Az Avas szakrális központja Miskolcnak. Az oldalában emelkedő templom egyidős a várossal.
A képen látható avasi harangtorony a XVI. századtól kezdődően, a Rákóczi-torony a XX. század elején, a Rákóczi-kilátó (valódi nevén Rácz György-kilátótorony) pedig a XX. század második harmadában tartozott Miskolc értékei közé.
Az Avasról - melyet csak a miskolciak neveznek hegynek -, kitűnő kilátás nyílik városunkra, ezért sok képeslap örökítette meg fentről a táj szépségét.
A Korona Szálló vezetője, Böczögő József is a miskolci vendégekre, illetve a turistákra ürítette a poharát - az Avason. Miskolc egyik legendás alakja volt Böczögő, aki országos hírűvé emelte a helyi vendéglátást.